29 stycznia 2021

teraz

KOMUNIKAT

WS. KANONICZNEGO OBJĘCIA ARCHIDEICEZJI GDAŃSKIEJ ORAZ INGRESU DO ARCHIKATEDRY OLIWSKIEJ

ABPA TADEUSZA WOJDY SAC

Dnia 2 marca 2021 roku Ojciec Święty Franciszek powierzył nasz Kościół lokalny nowemu Pasterzowi, Księdzu Arcybiskupowi Tadeuszowi Wojdzie SAC. Cieszymy się, że nowy Metropolita Gdański już wkrótce rozpocznie swoją apostolską posługę tu na Wybrzeżu. Pragniemy przyjąć go całym sercem jako ojca i pasterza, by – zgodnie z Jego zawołaniem biskupim „Aby była głoszona Ewangelia”– stając na czele Archidiecezji Gdańskiej mógł owocnie sprawować pasterską posługę i budować Chrystusowy Kościół prowadząc nas drogami wiary.

Objęcie nowej stolicy biskupiej wiąże się z dwoma symbolicznymi obrzędami. Pierwszym jest kanoniczne objęcie Archidiecezji Gdańskiej i przedstawienie bulli papieskiej. Odbędzie się ono w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca 2021 r., w Archikatedrze Oliwskiej o godz. 11.00, w 29. rocznicę ustanowienia Archidiecezji i Metropolii Gdańskiej. Z powodu pandemii uroczystość będzie miała charakter wewnętrzny i wezmą w niej udział reprezentanci osób duchownych, życia konsekrowanego i wiernych świeckich.

Natomiast uroczysty Ingres nowego Metropolity Gdańskiego Arcybiskupa Tadeusza Wojdy SAC do Archikatedry Oliwskiej będzie miał miejsce w Niedzielę Palmową, 28 marca 2021 r., o godz. 14.30.

Ze względu na trwającą epidemię i związane z nią obostrzenia sanitarne do Bazyliki Archikatedralnej będą mogli wejść przedstawiciele duchowieństwa, świeckich oraz mediów. Dla umożliwienia udziału w uroczystości i wspólnej modlitwy szerszemu gronu osób na placu przed Archikatedrą Oliwską zostanie ustawiony telebim. Całość uroczystości będzie transmitowana także przez TVP3 i TV Trwam. Z racji przypadającej tego dnia Niedzieli Palmowej uroczystość rozpocznie się od ceremonii poświecenia palm.

Otoczmy Księdza Arcybiskupa Tadeusza naszą modlitwą, aby Jego posługa przyniosła wiele zbawiennych owoców w życiu całej wspólnoty wiary. Niech to historyczne wydarzenie będzie okazją do szczególnej jedności i powszechnej modlitwy za nowego Pasterza oraz naszą Archidiecezję.

/-/ Bp Wiesław Szlachetka

Wikariusz Generalny